BGK Logo

Raport Zintegrowany
2023

Jedyny taki bank

Planowane działania w poszczególnych filarach strategii BGK

Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój

Chcemy stać się liderem programów zrównoważonego rozwoju w polskim sektorze finansowym. Naszym celem strategicznym jest uplasowanie się do końca 2025 r. w 5. decylu banków w Europie pod względem ratingu ESG. Rozwijamy nasze podejście do zarządzania ryzykiem ESG, zwiększamy zakres danych pozyskiwanych od klientów i rozszerzamy zakres ujawnień dla naszych interesariuszy. Podobnie jak dla całego sektora bankowego, wyzwaniem na 2024 r. będzie dostosowywanie się do wymogów CSRD / ESRS. W 2024 r. Zarząd BGK zaakceptował średnio- i długoterminowe ambicje ESG i wskazał konkretne działania do realizacji w celu ich przekucia w strategiczne cele i zadania operacyjne. W 2030 r. chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną na poziomie operacyjnym, a w horyzoncie długoterminowym, do 2050 r., również w zakresie naszych finansowań.

Zaangażowanie społeczne

Zaangażowanie społeczne

Będziemy kontynuować wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski dzięki długoterminowej budowie kapitału społecznego w naszym kraju. Planujemy m.in. przegląd i ewaluację naszej polityki zaangażowania społecznego. Dokonamy również oceny efektów społecznych działalności fundacji, a także będziemy kontynuować ewaluację efektywności programu wolontariatu. Planujemy dalszy rozwój działań na rzecz dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, akcentując fakt, iż wyrównywanie szans przynosi korzyści nie tylko jednostkom, ale całemu społeczeństwu.

Współpraca i biznes międzynarodowy

Współpraca i biznes międzynarodowy

W znaczący sposób włączymy się w mechanizmy pomocy rozwojowej i odbudowę Ukrainy, zwracając uwagę na udział polskich podmiotów. Planujemy organizację wydarzeń obrazujących możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorców i narzędzia, które umożliwiają wsparcie wejścia na określone rynki (m.in. Afryka).

Transformacja cyfrowa i procesowa

Transformacja cyfrowa i procesowa

Planujemy unowocześnienie kluczowych systemów w architekturze IT oraz zmniejszenie długu technologicznego. Dostosujemy bank do przepisów Rozporządzenia Komisji Europejskiej i Rady (UE) w sprawie operacyjnej odporności cyfrowej w sektorze finansowym, zmian dotyczących obligatoryjnego raportowania danych o transakcjach na instrumentach pochodnych WITIP czy obligatoryjnego raportowania płatności transgranicznych CESOP. W 2024 r. kontynuowane będą także działania związane z optymalizacją i digitalizacją procesów.

Efektywny model zarządzania

Efektywny model zarządzania

Będziemy kontynuować transformację kulturową i organizacyjną w kierunku pracy macierzowej. Uruchomimy programy promujące kulturę feedbacku oraz programy talentowe. Szczególną wagę przyłożymy do rozwoju kadry menedżerskiej oraz ekspertów w dwóch ścieżkach – awansu w strukturze organizacyjnej oraz menedżerów projektów i inicjatyw macierzowych. Przeprowadzimy kompleksowe badanie kultury organizacyjnej, które pozwoli nam ocenić skuteczność dotychczasowych działań.